Nože

Druhy nožů

Lovecké nože

Jsou především určeny ke zpracování zvěře bezprostředně po ulovení, případně k použití během pobytu v přírodě (outdoorové nože).

K těmto nožům se řadí i lovecké tesáky, lovecké příbory, porcovací nože a zavazáky.

Bojové  nože

Používají se pro různé techniky boje zblízka. Některé jsou vhodné i k vrhání na kratší vzdálenost.   

Sběratelské nože

Čepele jsou vyrobené ve stejné kvalitě a funkčnosti jako u ostatních nožů, ale k výrobě rukojetí, hlavic, záštit a pouzder se používají exotické materiály, drahé kovy a kameny. Mohou být zdobené rytinou, leptem, zlacením, stříbřením, řezbou apod. Tvar a typ nemusí být limitován účelem použití, zde se kromě kvality zohledňuje i estetická stránka nože.

Fotografie, popisy a ceny nožů naleznete v oddílu "AKTUÁLNÍ NABÍDKA"

Zpracování

NOŽE NEREZOVÉ

Čepele nožů z nerezavějící oceli 17029 kovu ručně, z kulatiny o průměru 50mm. Překováním do finálního tvaru čepele je materiál mnohonásobně zhutněn, dosáhnu tím i vysoké houževnatosti a tvarové paměti. Vykovanou čepel poté (opět ručně) brousím "z volné ruky" do čistého obrysu i průřezu. Následuje kalení v digitálně řízené peci, popuštění tamtéž a finální brus. Další operací je měření tvrdoti (v HrC 58-60), leštění a další kompletace k dokončení nože. Závěrečná úprava čepele je naostření.

NOŽE Z DAMASCÉNSKÉ OCELI

Tzv. "Damascénskou ocel", tedy svářkový damašek, si kovu sám. Používám k tomu dva až tři druhy nástrojových ocelí s různými vlastnostmi, takže čepel je nejen tvrdá, ale i houževnatá, s vysokou řezivostí.

"Kresbu" v čepeli ovlivním zpracováním sestaveného paketu (běžně pracuji s 9, 11 a 13 lamelami). Výsledný počet vrstev je ovlivněn počtem překladů paketu (od 596 nebo 704 vrstev, až přes 2 tis.). Někdy střed čepele doplním jinou kresbou z dalšího paketu (např. šachovnicí, nebo kovářsky zakovaným obrysem pírka, vážky, mušle apod.), které ještě doplňuji rytím detailů a zlacením (24k Au), stříbřením nebo rhodidováním. Po vykování tvaru čepele následuje broušení "z volné ruky" do potřebného obrysu a průřezu, vyražení signatury, kalení ve výhni a oleji, popuštění a zkouška odolnosti. Pak už jen čisté broušení, kontrastní odleptání kresby v oceli a kompletace nože.

MATERIÁLY RUKOJETÍ

Používám exotická dřeva s vysokým obsahem silic, tedy leštitelné a vodě odolné (např. eben), různé rohoviny, paroží, mamutovinu nebo žirafí kost.

ZÁŠTITY a HLAVICE vyrábím z rohoviny, mamutoviny, dam. oceli, také z drahých kamenů v kombinaci se stříbrným kováním (Ag 925). Stříbro zlatím nebo rhodiduji na ochranu proti oxidaci

MATERIÁLY na POUZDRA

Používám nejrůznější kůže, hovězí, hadí, krokodýlí, varaní, a další dle přání zákazníka. Pouzdro je vždy ručně šité.

Nože, které vyrábím na zakázku, mají pro zákazníka tu výhodu, že jsou vyrobené nejen dle jeho představ, ale především jemu "do ruky", tak aby mezi mnoha jinými poznal i hmatem "svůj nůž".